Reklama w deskorolce.

Deskorolka to biznes, nie oszukujmy się.

A ja, jako że jestem studentem marketingu, postanowiłem połączyć to z moją życiową pasją  i powiedzieć coś od siebie o reklamie w deskorolce.

Skejt firmy ciągle starają się pozyskiwać nowych, ale też zatrzymywać starych klientów wykorzystując najróżniejsze sztuczki. Czy to przykładowo wymyślają nowe produkty, które mają zrewolucjonizować rynek, dołączają do obecnie panujących trendów, czy też wchodzą we współpracę z kolejnymi markami.

Reklamy odgrywają ogromną rolę w budowaniu wizerunku firmy i wprowadzaniu nowego produktu na rynek, a ja mam z reklamami w deskorolce dość spory problem. Są po prostu nudne.  90% procent jest to zdjęcie jakiegoś dobrego triku, logo w rogu, zdjęcie produktu, koniec. Widziałem to z miliony razy. Jak na przykład poniżej.

element-skateboards-welcome-nick-garcia-2009

Z filmami nie jest inaczej. Często jest tak: jeden jakiś tam trik, logo firmy, ewentualnie parę słów o tym jakie, to coś jest super dobre, wszystko zamykamy w kilkunastu, w porywach kilkudziesięciu sekundach i ładujemy do internetu. Nuda. Poniższa reklama to idealny przykład.

Kiedyś może to działało, ale w obecnych czasach, bo przy takim ogromie informacji, jaki przeciętny człowiek przyjmuje na co dzień, taka reklama zostanie przez nas zapomniana po kilku minutach, jeżeli nie od razu. Teraz firmy muszą się nieco bardziej nagimnastykować i dostarczyć coś nowego, świeżego i niestandardowego, żeby wyróżnić się wśród miliona nowych marek.

 

DC Shoes – WES WE CAN!

Dział marketingu DC Shoes powinien dostać za tą kampanię reklamową jakiś medal. Albo dyplom z wyróżnieniem. Przy okazji premiery drugiego modelu Wesa Kremera, przygotowano klip, w którym wspomniany pan „kandyduje” na prezydenta, przy okazji obśmiewając wszystkie zawirowania polityczne w USA, na dodatek kapitalnie udając Baracka Obamę. Chapeau bas, DC Shoes.

Palace Skateboards x adidas Originals

Palace Skateboards to jedna z najważniejszych marek w obecnym świecie. Tak właśnie myślę.

Dowód? Są w stanie wcisnąć swoim klientom wszystko, nawet jeżeli będą to ortalionowe dresy z trzema paskami, które kilka lat temu uznalibyśmy za wieśniackie. Ale jeżeli ma to na sobie trójkątne logo Palace? Biorę! W taki sposób podeszli do tematu Lev Tanju i adidas Originals, projektując całą kolekcję inspirowaną uliczną modą brytyjską i po prostu mówiąc – dresiarzami. W filmie promującym początek trwającego do tej pory romansu tych marek, mamy mocno humorystyczne podejście do produkcji ubrań w tajemniczym laboratorium, które jak się okazuje, znajduję się tuż przy… South Bank.  Mnie się to podoba.

Palace Skateboards x Reebok Classics

Reebok starał się w tym roku wrócić do bycia znów top firmą jak za dawnych lat, wymienianą jednym tchem z Nike czy adidas. Wiecie, czasy Allena Iversona i takie tam. Był rebranding, była też kolejna współpraca z Palace Skateboards, tym razem przy modelach Classics i Club C, które w Wielkiej Brytanii uchodzą za buty co tu mówić naprawdę ikoniczne.

Więc kto tak naprawdę na tym skorzystał? Oczywiście, że brytyjska skejt marka. Mało kto kupował ten but z myślami, ” o, fajny nowy projekt Reeboka, kupię”. Bardziej było to kierowane w tych, którzy są fanami tej drugiej marki, traktując to jako kolejny produkt Palace, który musi znaleźć się w ich szafie i na instagramie pod hastagiem #palacetalk. Wracając do reklamy, mamy PRZEZABAWNY, (przynajmniej dla mnie) klip z Jonah Hill’em nagrany na green screenie, zestawienie butów wraz z diamentami oraz dopiskiem „Powerful,  Sexual Footwear”. Bardziej w „palasowym” stylu się już chyba nie da.

Nike SB – Mr. Control It All

W czasach kiedy Eric Koston był jednym z najgorętszych towarów na rynku deskorolkowym, jego przejście do Nike SB wywołało niemałe zamieszanie. Przy wypuszczeniu jego pierwszego sygnowanego nazwiskiem modelu butów, odpalono ogromną kampanię reklamową modelu nazwanego po prostu Koston One. Zaczeło się od klipu powyżej. Bardzo dobra reżyseria i o dziwo, całkiem znośna gra aktorska dały super efekt. W filmie Eric zabiera swoich kolegów z teamu, Sean’a Malto i Justina Brock’a do laboratorium Lunarlon, w którym testują jego nowy model buta.  Dodatkowo, sam film był też początkiem konkursu „Mr. Control It All”, w którym Eric Koston dawał społeczności deskorolkowej najróżniejsze zadania, a zwycięzcy wybrani przez niego otrzymywali nagrody fundowane przez Nike SB. Interakcja z konsumentami raczej nikomu jeszcze nie zaszkodziła.

Nike SB – Koston 2: The Legend Grows

Reklama drugiego promodelu Eric’a także nie zawiodła. Nike poszło trochę w innym kierunku, tutaj nie było konkursów, ograniczono się jedynie do klipu powyżej. Ale za to jakiego! Nike posiadając nieograniczony budżet, po raz kolejny zaszalało. Jest zabawnie, pojawiają się tutaj sportowcy sponsorowani przez Nike tacy jak Tiger Woods, Allyson Felix, Kyrie Irving, Neymar oraz wielu deskorolkowców jak na przykład Paul Rodriguez czy Sean Malto opowiadają historię, w której główną rolę gra pan Koston. Jest śmiesznie, jest deskorolka, jest ciekawy pomysł, jest element zaskoczenia w postaci sławnych twarzy – pełen pakiet.

Lakai Limited Footwear – Rick Howard „Human Slowmo”

Nie mogło też zabraknąć Lakai, które odkąd pamiętam ma patent na mega ciekawe i jednocześnie śmieszne reklamy. Tutaj wybrałem tylko jedną, ale moją ulubioną, promującą model Ricka Howarda. W klipie mamy… w sumie nie. Sami zobaczcie, bo to ciężko opisać, żeby nie zabrzmiało idiotycznie.

adidas Skateboarding – Silas ADV

Zastanawialiście się kiedyś, jak wygląda ciężki dzień pracy w takiej korporacji jak Adidas? Powyższy klip rozwieje wasze wątpliwości.

 BONUS: enjoi skateboards
cairocoffin_tw_september_2006-461x600
Bonusowo, chciałbym dać dyplom z wyróżnieniem dla enjoi skateboards. Firma, która od ponad 15 lat pozostaje wierna swojemu wizerunkowi i wizji deskorolkowego teamu. Sama firma traktuje deskorolkę trochę z przymrużeniem oka, stawiając w swoich reklamach na humor i jaskrawe kolory. No i jest to świetny przykład na to, że nie trzeba mieć w reklamie deskorolki, aby dotrzeć do odbiorcy. Wystarczy mieć pomysł na siebie. Ja wybrałem kilka swoich ulubieńców z katalogu enjoi, resztę możecie znaleźć w czeluściach internetu.
clarkhottub_tw_august_2007-461x600jerry_louie_break_september_2013-464x600wieger_tw_february_2008_january_2009-600x397
A jaka jest twoja ulubiona reklama deskorolkowa?

facebook

tumblr

instagram