Le Flâneur & BaQ „POrNTYFIKAT EP” – recenzja

Samozwańczy papież kontra relacje damsko-męskie.

Le Flâneur to raper z Gdyni, którego, pomimo upływu czasu, dalej uznaję za najbardziej specyficznego twórcę, jakiego znam. Po EP-kach „Podróże” z Acidzooqiem, która była… mocno odbiegająca od normy i „Pocztówka” publikowanej stopniowo podczas podróży Dawida (no pun intended) do Indii, trzeci raz mierzy się z solowym projektem. „POrNTYFIKAT EP” to 7 całkowicie nowych utworów, których producentem jest BaQ, a Le Flâneur jest na nich jedynym głosem.

Więc jak wyszło tym razem? Do trzech razy sztuka?

Przede wszystkim, spokojnie mogę stwierdzić, że jest to jego najlepszy dotychczasowy materiał.

A dlaczego? Bo Le Włóczęga dorósł jako artysta. Nie jest już tak chaotyczny i nierówny, jaki bywał na „Podróżach”. Zna już swoje mocne strony (takie jak charakterystyczny głos) i umie je kapitalnie wyeksponować. Dodatkowo na bitach tworzonych przez BaQ odnajduje się idealnie, to właśnie tu jest jego miejsce i mam nadzieję, że panowie będą kontynuować współpracę długookresowo. To, co bardzo cenię u Flâneura to bezczelność, która bije z jego linijek. Jest z niego taki cwaniak, gaduła i czaruś –  ciężko tego nie polubić. Muzycznie jest tak kapitalnie, że nie mam pytań. BaQ stworzył siedem mocnych i zróżnicowanych bitów – tutaj piękny sampel w „lonely view”, tam klimatyczne szarpnięcie strunami gitary w „na papierosa”. Jest pięknie.

POrNTYFIKAT EP” to rollercoaster emocji. Na samym wejściu czeka na nas „młody papież” i prawie minutowe intro, które wprowadza nas w całą EP-kę. Po tym  wejściu Le Flâneur ogłasza się papieżem, który żyje w rozterkach między pieniędzmi a sztuką.  Jest to dopiero początek, a ja jestem już całkowicie wciągnięty.  Ten kawałek jest pełen złości na to, jaki jest wokół jego samego, a każdy kolejny wers jest mocniejszy od poprzedniego. Sam przeciw światu. „lonely view” jest jak wyhamowanie ze 100 kilometrów na godzinę do 20, żeby przejechać przez znienawidzony próg zwalniający. To kubeł zimnej wody na słuchacza, po tym wszystkim, co obecne było na „młodym papieżu”. Nie wiem, czy taki zabieg był celowy podczas układania tracklisty, ale jest jak na wspomnianym przeze mnie rollercoasterze: przyspieszamy, zwalniamy, przyspieszamy i zwalniamy.

miejskie dziki” to najbardziej prześmiewczy utwór na całym EP, a sam refren tak mi się wbił w głowę, że ciężko sobie go nie podśpiewywać. Kto nie spotkał takich miejskich dzików na swojej drodze? „odczytane” i „na papierosa” traktuję jako dwie części współczesnej opowieści o miłości. Oczywiście tutaj nie może być sztampowo, więc jesteśmy zaskoczeni w obu kawałkach własną, niecodzienną interpretacją tego mocno skomplikowanego zjawiska, ale i samych relacji damsko-męskich. Natomiast „blisko ziemi” to pokaz bezsilności i największy przypływ pokory, kompletne przeciwieństwo tego, z czego Flâneur jest znany w moich oczach. Strasznie ciekawie to brzmi i jest to zdecydowanie najbardziej osobista rzecz, jaką dane mi było od niego usłyszeć. Całość kończy „astronauta„, który świetnie zamyka album. Znów Le Flâneur jest taki jak na „młodym papieżu” – bezczelny, dziarski i dodatkowo nieco rozmarzony.

Bardzo przyjemnie minęło mi te 27 minut z duetem LF&B. Jest tutaj tak ciekawie i różnorodnie, że nie sposób się tu nudzić. Płyta broni się naprawdę mocnym replay value, nie ma zapychaczy, każdy kawałek jest tu „po coś”. Postawcie sobie tę płytę na półce, bo naprawdę warto.

Le Flâneur i BaQ świetnie zaprezentowali się przez te siedem utworów, zatem teraz chyba czas na coś dłuższego Panowie? Ode mnie w pięciostopniowej skali mocne 4 i czekam na więcej od Ciebie wariacie jeden z drugim.

Płytę możecie zamówić sobie już od DZISIAJ, czyli 1 czerwca, a kończąc, odpalajcie sobie singiel „miejskie dziki”. A, no i wiadomo, że obaj panowie mają również swoje strony na Facebooku, wiecie co robić.

Le Flâneur

BaQ

„miejskie dziki”

THE INOMHUS.

facebook

tumblr

instagram

2 myśli w temacie “Le Flâneur & BaQ „POrNTYFIKAT EP” – recenzja

Możliwość komentowania jest wyłączona.