WYWIAD: Kacper Maryks i dyplom z deskorolki

Jak zawrzeć kulturę deskorolki na kilku zdjęciach?

Jak zapewne wiecie, jestem wielkim fanem deskorolki. Oczywiście nie chodzi mi o sam akt robienia trików, ale to, co go otacza, czyli na przykład moda czy przede wszystkim – ludzie. Dlatego z wielkim zainteresowaniem przyjąłem wiadomość, że mój kolega z deski, Kacper Maryks, jako temat pracy dyplomowej w Sopockiej Szkole Fotografii wybrał… reportaż z Crack Parku, o którym pisałem też praktycznie na samym początku istnienia bloga. Wracając do tematu, nie zaprzestałem na zainteresowaniu tym tematem, lecz postanowiłem zapytać tego pana o kilka kwestii związanych z tym projektem.

Skąd wziął się taki… karkołomny pomysł na twój dyplom? Deskorolka to z jednej strony bardzo atrakcyjny wizualnie temat, ale z drugiej strony ciężki do pełnego zrozumienia dla ludzi, którzy nie mają z nią styczności.

Podjąłem się tematu może nie ze względu na samą deskorolkę, lecz z powodu miejsca i jego specyficznego klimatu, ważne było dla mnie ukazanie relacji między kumplami oraz specyfiki Crack Parku, gdzie deskorolka była po prostu jednym z głównych bohaterów.

006 Ycrksk18
Pomysł na całe przedsięwzięcie siedział w twojej głowie długo? Czy raczej było to bardzo spontaniczne?

Przewijały mi się od jakiegoś czasu pojedyncze myśli na temat zdjęć właśnie w tym miejscu. Dopiero gdy w październiku pierwszy raz wziąłem aparat i zacząłem robić zdjęcia chłopakom, pomysłów zaczęło przypływać, a projekt nabierał jakiejś formy.

Nie bałeś się tego, że napotkasz podczas projektu pewną barierę np. w postaci ograniczonego miejsca, czy ludzi, którzy stale tam jeździli? Sam robiłem tam kiedyś zdjęcia i widziałem po sobie, że po 3-4 razie nie dostrzegałem w nich nic ciekawego.

Bariera miejsca akurat nie była problemem, z pomocą przyszedł mi szerokokątny obiektyw. Co do osób, które się tam przewijały, był z tym pewien problem, ale ostatnim czasem dość sporo osób odwiedziło to miejsce i w reportażu znalazły się zróżnicowane zdjęcia, które przedstawiają różne aspekty życia miejscówki.

Gdybyś miał wybrać ulubione zdjęcie z całego projektu i wytłumaczyć, dlaczego padło akurat na nie, to byłoby to? Który aspekt życia Crack Parku jest twoim ulubionym?

Wydaje mi się, że byłoby to zdjęcie, gdzie Robert Rutkowski z Filipem Świtałą przybijają sobie pionę przed wspólną próbą 360 flipa z kickera. Ta fota chyba najlepiej pokazuje aspekt więzi między skejtami i oczywiście historie walki, jaką stoczyli z tym triczkiem.

002 Ycrksk18

Chłopaki wiedzieli o tym, że robisz swój projekt i staną się oni jego częścią? Czy było to tworzone w tajemnicy?

Jasne, rozmawiałem z nimi o tym. Lepiej uprzedzić chłopaków co się robi i w jakim celu, wtedy lepiej współpracują.

Reakcje były pozytywne, jak mniemam?

Tak, tylko Dominik Ortyl śmiał się, że się peszy przed aparatem i w całym zbiorze zdjęć przewija się gdzieś w tle. Jedyne zdjęcie z bliska to jego ręka w usztywniaczu.

Co do samej formy projektu, jak chcesz go przedstawić na swoim dyplomie?

Nad tym jeszcze się nie zastanawiałem. Na Grand Press Photo maksymalna ilość zdjęć to 8, a na dyplomie 15. Było dość ciężko wybrać z zestawu 60 zdjęć tylko 8, które nie tylko dobrze zarysują temat, ale też przedstawią miejsce oraz zachodzące tam relacje. Na dyplomie będzie łatwiej, będę miał większe pole manewru.

001 Ycrksk18

GPP? Wow! Są jakieś plany pokazania potem wszystkich zdjęć w formie wystawy/albumu?

GPP zostawiam osobno, nie wiem, czy coś osiągnę w tym konkursie więc będzie to osobny rozdział całego projektu. Plan pokazania wszystkiego myślę, że pojawi się przy okazji drukowania zdjęć (w formacie A3) na pracę dyplomową w czerwcu.

Wiesz już, kiedy można się tego spodziewać?

W czerwcu bronię dyplomu, a jako że obrony są otwarte – zapraszam. Co do dalszych planów wystawienia tego gdzieś to się zobaczy.

Na sam koniec: co po dyplomie?

Matura, a po maturze szukanie pracy jako fotograf i łapanie jakichś zleceń. Oczywiście cały czas będę robił jakieś małe sesje czy projekty.

Chciałbyś coś jeszcze dodać?

Myślę, że wyczerpaliśmy temat, ale chciałbym podziękować chłopakom, że fajnie współpracowali przy robieniu zdjęć, dzięki temu wyszły naturalnie i klimatycznie.

Dzięki Kacper!

facebook

tumblr

instagram @bmalinowski

instagram @theinomhus

 

One thought on “WYWIAD: Kacper Maryks i dyplom z deskorolki

Możliwość komentowania jest wyłączona.