Czy deskorolka to forma sztuki?

Moja odpowiedź na to, wbrew pozorom trudne, pytanie.

Ostatnio natrafiłem na bardzo ciekawy artykuł na Jenkem Magazine, zatytułowany „HOT TAKES: SKATEBOARDING IS NOT ART„, którego autorem był Ted Barrow, twórca mocno satyryczno-skejtowego instaprofilu @feedback_ts. Wydał mi się on niezwykle interesujący i dlatego też postanowiłem również napisać swoje kilka słów o tym, coby nie mówiąc — kontrowersyjnym w światku deskorolkowym temacie.

Czy deskorolka to forma sztuki?

Dlaczego opinia autora wcześniej wspomnianego artykułu jest dla mnie tak… trudna?

Otóż dlatego, że od lat można spotkać się z opinią w światku deskorolkowym, mówiąca o tym, że „deskorolka to forma sztuki„. Sam swego czasu byłem osobą, będącą w gronie zwolenników tej teorii. Przecież wyrażam siebie przez robienie konkretnych trików w na konkretnych, wybranych przeze mnie przeszkodach. Nikt nie kontroluje tego, co, jak i dlaczego to robię. Jestem ja, deskorolka i otaczające mnie elementy architektury. Myślę też, że spora ilość skejtów, którzy gdzieś na boku zajmowali się najróżniejszymi kreatywnymi rzeczami typu malowanie lub rzeźba też raczej pomogło łatwemu rozprzestrzenieniu się tego poglądu. Skoro nikt nie kontroluje ich podczas tego, jak tworzą swoje prace… czemu więc nie można wrzucić aktu jazdy na deskorolce do jednego worka?

101-001

[artyści podczas tworzenia sztuki… czy jednak nie?]

Długo nie mogłem jednak opowiedzieć się po konkretnej stronie barykady. Z jednej strony, jestem fanem praktycznie każdego kreatywnego zajęcia, a deskorolka z wagi na swoje walory estetyczne plus wolność wyboru stylu i sposobu jazdy mogłaby być podpięta pod jakąś tam formę sztuki. Z drugiej strony, ta forma sztuki właśnie wjechała na Igrzyska Olimpijskie i podczas najróżniejszych zawodów jest surowo oceniana przez sędziów. Czy to jest sztuka? Czy wyobrażacie sobie akcję, w której grono jury ocenia instalację artysty X w danej galerii na 8,3 punktu?

63-001

[Kacper Maryks – no comply]

Pomyślałem jednak o tym, dlaczego i dla kogo tworzę moje obrazy, foty, ziny czy inne podcasty. Powodem powstawania tych prac lub projektów jest zawsze jedno uczucie — potrzeba komunikacji. Komunikacji tego, o czym myślę, co czuję, co chcę powiedzieć lub pokazać. Nie ważne czy namaluję obraz, czy zrobię zdjęcie komuś — za każdym razem staram się coś powiedzieć Tobie, czyli odbiorcy.

Jak to jest w przypadku aktu jazdy na deskorolce? Osobiście robię to tylko z jednego powodu – sprawia mi on przyjemność. Nie myślę tutaj o tym, co spodoba się komukolwiek i co mówię poprzez dobór trików wykonywanych przeze mnie — po prostu podchodzę do tego bardzo samolubnie. To nieco kłóci się z moją definicją sztuki jako sposobem komunikacji. Właśnie dlatego, sam akt jeżdżenia na deskorolce nie jest dla mnie w żadnym wypadku formą sztuki. Traktuję go raczej jako bardzo estetyczną i przyjemną formę spędzania czasu, w której robię co chce i kiedy chce.

IMG_6602.jpg

[Człowiek, który pisze ten tekst – nollie 360 flip. foto Patryk Beny Bujak]

Nie oznacza to jednak, że ta „sportowość” i wspomniana estetyka nie jest bez wartości. Deskorolka nie jest sama w sobie sztuką – jest raczej świetnym narzędziem do tworzenia naprawdę mega ciekawych prac i projektów wraz z wykorzystaniem elementów panującej w niej kultury. Wystarczy zobaczyć, jak świetnie współpracuje ona z różnymi mediami, takimi jak film, fotografia czy nawet inne bardziej przestrzenne formy plastyczne. Deskorolka gra tam główną rolę, jednak bez towarzystwa i wsparcia innego środka wyrazu artystycznego nie ma ona tak silnej obecności i siły.

37334317_10157874186500620_4649823043093266432_n

[jeden z moich sposobów na połączenie deskorolki ze sztuką]

Deskorolka to niezmiennie jedna z najlepszych rzeczy, jaka przydarzyła mi się w życiu. Nawet jeżeli nie zakwalifikuje jej jako formy sztuki.

A jak to jest z Tobą?

facebook

instagram @bmalinowski

instagram @theinomhus